Тема: Правопис відмінкових закінчень іменників у множині.
Вживання прийменників з іменниками в різних відмінках.
Мета:
Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; формувати вміння
і навички правильного вживання іменників у родовому відмінку множини ;
вдосконалювати навички синтаксичного розбору речення ; розвивати мислення,
пам'ять, увагу ; виховувати повагу до духовної скарбниці українського народу –
усної народної творчості .
Обладнання: підручник, картки, орфографічні словники, збірники з
додатковими завданнями
Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
І.Організаційний момент
- Стали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько…
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
ІІ .Каліграфічна хвилинка
1) Т, т, тр, треба,
криниця. Треба нахилитися, щоб з криниці
води напитися.
Прислів'я – це один із жанрів усної народної творчості. УНТ називають
духовною скарбницею українського народу. На уроках читання ми познайомились з
іншими жанрами фольклору. На уроці ми їх пригадаємо.
2) Виписати слова з форзацу підручника, які починаються з
літери Т, складіть і запишіть 2 речення з 2-ма виписаними словами. Додаткові завдання для тих, хто перший
впорається з запланованими завданнями. ( с. )
ІІІ Перевірка домашнього
завдання
1.
Повторення
теоретичного матеріалу
-
Яку
частину мови називаємо іменником?
-
Визначити
рід виписаних іменників: стіл,
телеграма, вишня, небо, сонце, Місяць, Земля, зошит.
-
Назвати
відмінки іменників і питання.
-
Провідміняти
іменники: Іра – землі, струмки. Яна – книжки, ставки. Виділити закінчення.
Н.в.
Р.в.
Д.в.
З.в.
О.в.
М.в.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація
навчальної діяльності.
1) Розгадування загадок
а) Червоні,
солодкі, пахучі, ростуть низько, до землі близько ( суниці)
б) Що це? Що це? –
всі кричать, - білі мухи он летять ( сніжинки)
в) Дві зірки весь
світ бачать (очі)
- Що спільного між
цими словами ? ( стоять у множині)
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з правописом
іменників у множині, вдосконалимо навички написання закінчень іменників,
повторимо синтаксичний розбір речення.
ІV Робота над новим матеріалом.
1.
Пояснення
вчителя
- Який відмінок вживається з прийменниками, Пригадаємо
їх. Це самостійна чи службова частина мови? Як пишуться прийменники з іменниками
?
2.
Робота
з підручником с. 88, 91, 93
3.
Робота
з прислів'ями : утворити
прислів'я, пояснити їх зміст, дописати пропущені закінчення
а)
Батьківщину бережи менше сл.__
б) Щастя дає друз___ героя – (без) народ__.
в) Більше діла,
(від) ворог___.
д) Нема ріки ( без) берег___ , нещастя їх перевіряє.
4. Робота з
текстом
Пішов батько,
купив живого зайця. А Маруся одну ногу вбула в драний черевик, друга боса. Тоді
піймала горобця, взяла ґринджоли, запрягла в них цапа. От узяла зайця (під)
рук__ , горобця ( в) рук__ , одну ногу поставила (в) санчата, а другою (по)
шляху ступає – одну цап везе, а другою йде. Приходить отак (до) пана (в) двір.
- З якого твору цей уривок ? Який це жанр УНТ ? Який
заголовок можна придумати до уривку? Який тип тексту ? Списати 4-те, 5-те
речення, пояснити правопис слів.
Гринджоли – сани.
4.
Синтаксичний
розбір речення
-
З
якого твору це речення? Який це жанр УНТ ?
Дід перехристився, взяв дитину з хмелю і поніс до хати. –
Іра
Ранком вийшов дід з старенької хати. - Яна
Хміль – рослина.
5.
Розбір
слова за будовою
«старенької» -
Яна,
Звуко-буквений аналіз цього ж слова – Іра.
V
Підведення підсумків уроку і повідомлення домашнього завдання.
1. Тестування: оберіть правильний варіант
1) Прочитайте речення. Визначте відмінок виділеного
іменника.
На
високій скелі височать залишки древнього міста.
а) родовий ; б) давальний ; в) місцевий ;
2) Визначте, яке закінчення пропущене в іменнику
Під високою круч__ хлюпочеться вода.
а) –ою ; б) - ею ;
в) – єю ;
3) Знайдіть слово, у якому допущено помилку
а) вдячністю ; б)
радісттю ; в) миттю ;
4) Виберіть речення, в якому виділене слово записане з
помилкою
а) По дорогам рухались автомобілі різних марок.
б) По дорогах
рухались автомобілі різних марок
в) Дорогами рухались автомобілі різних марок
Ключ : 1 в, 2 б, 3 б, 4 а.
2
Повідомлення
оцінок, мотивація.
- Які жанри УНТ ми пригадали сьогодні на уроці ?
3
Домашнє
завдання : повторити с. 48
– 87, вивчити с. 88 – 93, підготув. до перевірки мовної теми.
Впр. 188 ( Я), 187 ( І)
* виписати 5 прислів'їв, які вживають ваші рідні.
КАРТОЧКА
1. Визначити рід виписаних
іменників ( усно) : стіл, телеграма, вишня, небо, сонце, Місяць,
Земля, зошит.
2. Провідміняти іменники: Іра – землі, струмки. Яна – книжки, ставки. Виділити
закінчення.
Н.в.
Р.в.
Д.в.
З.в.
О.в.
М.в.
3. Робота з прислів'ями : утворити прислів'я, пояснити їх зміст, дописати
пропущені закінчення
а)
Батьківщину бережи менше сл.__
б) Щастя дає друз___ героя – (без)
народ__.
в) Більше діла,
(від) ворог___.
д) Нема ріки
( без) берег___ ,
нещастя їх перевіряє
4. Робота з текстом
- З якого твору
цей уривок ? Який це жанр УНТ ? Який заголовок можна придумати до уривку? Який
тип тексту ? Списати 4-те, 5-те речення, пояснити правопис слів.
Пішов батько,
купив живого зайця. А Маруся одну ногу вбула в драний черевик, друга боса. Тоді
піймала горобця, взяла ґринджоли, запрягла в них цапа. От узяла зайця (під)
рук__ , горобця ( в) рук__ , одну ногу поставила (в) санчата, а другою (по)
шляху ступає – одну цап везе, а другою йде. Приходить отак (до) пана (в) двір.
Гринджоли – сани.
5.
Синтаксичний розбір речення
-
З
якого твору це речення? Який це жанр УНТ ?
Ранком вийшов дід з старенької
хати. - Яна
Дід перехристився, взяв дитину з хмелю і
поніс до хати. – Іра
Хміль – рослина.
6. Розібрати за будовою слово «старенької» - Яна,
Звуко-буквений аналіз цього ж слова – Іра.
7. Тестування: оберіть правильний варіант
1) Прочитайте речення. Визначте відмінок виділеного
іменника.
На
високій скелі височать залишки древнього міста.
а) родовий ; б) давальний ; в) місцевий ;
2) Визначте, яке закінчення пропущене в іменнику
Під високою круч__ хлюпочеться вода.
а) –ою ; б) - ею ;
в) – єю ;
3) Знайдіть слово, у якому допущено помилку
а) вдячністю ; б)
радісттю ; в) миттю ;
4) Виберіть речення, в якому виділене слово записане з
помилкою
а) По дорогам рухались автомобілі різних марок.
б) По дорогах
рухались автомобілі різних марок
в) Дорогами рухались автомобілі різних марок
8.
Домашнє завдання : повторити с. 48 – 87, вивчити с. 88 – 93, підготув. до
перевірки мовної теми.
Впр. 188 ( Я), 187 ( І)
* виписати 5 прислів'їв, які вживають ваші рідні.
Немає коментарів:
Дописати коментар